Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz żywność, którą chcesz się podzielić, by pomagać potrzebującym, możesz przekazać ją Bankowi Żywności w Krakowie jako darowiznę żywnościową bez obciążeń podatkowych.
W sprawie przekazania darowizny, prosimy o kontakt:
bz.krakow@bankizywnosci.pl lub telefonicznie 730 900 571
Jakie produkty można przekazać do Banku Żywności w Krakowie?
Mając na uwadze potrzeby żywieniowe osób, do których trafia darowana żywność, przyjmujemy każdy rodzaj artykułów spożywczych.
Możesz przekazać nam:
- Produkty świeże i sezonowe jak pieczywo, owoce, warzywa,
- Produkty nietrwałe lub wymagające warunków chłodniczych, np. jogurty, sery, masło, mięso czy wędliny,
- Produkty trwałe np. makarony, ryże, kasze, słodycze, bakalie, przyprawy i oleje,
- Napoje,
- Produkty dla dzieci.
Przyjmujemy żywność pełnowartościową, również tą z krótkim terminem przydatności do spożycia (dostarczone minimum 2 dni przed terminem przydatności), żywność wycofana z obrotu handlowego ze względu na błędne lub niekompletne oznakowanie oraz nadwyżki produkcyjne.
Co dzieje się z przekazaną żywnością?
Po odbiorze od darczyńcy żywność jest przechowywana w naszym magazynie. Przechowywanie przedmiotu darowizny odbywa się przy zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych (zgodnie z zasadami HACCP) oraz ewentualnymi dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania i transportu przekazanymi przez Darczyńcę.
Bank Żywności w Krakowie rejestruje darowizny w systemie magazynowym zgodnie z dokumentem otrzymanym przez darczyńcę i potwierdzonym przy odbiorze. Pozwala to na pełną przejrzystość dystrybucji darowizn.
Na potwierdzenie przekazania produktów do Banku Żywności w Krakowie przedsiębiorca otrzymuje protokół zdawczo-odbiorczy, dokument WZ (wydania z magazynu), fakturę wewnętrzną lub umowę darowizny.
Jesteśmy w pełni profesjonalni:
- Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo przekazywanej żywności,
- Nasi pracownicy posiadają wszystkie, niezbędne szkolenia: minimum sanitarne, BHP, obsługa wózków podnośnikowych i windy towarowej,
- Posiadamy1250 m kw. powierzchni magazynowej oraz komorę chłodniczą o powierzchni 50 m kw.,
- Dysponujemy dwoma samochodami dostawczymi, które dostosowane są do przewożenia mrożonek i produktów świeżych,
- Gwarantujemy sprawny i terminowy odbiór dużych partii żywności,
- Udzielamy szczegółowych informacji dotyczących ilości i asortymentu żywności przekazywanej poszczególnym odbiorcom.
Jakie są korzyści z dokonywania darowizn żywności?
Darowizny żywności umożliwiają
- Poczucie spełnienia dobrego uczynku i zaspokojenie potrzeby pomocy innym ludziom.
- Dbanie o środowisko naturalne – Darczyńca przekazując żywność tym samym ratuje ją przed zmarnowaniem, ogranicza marnowanie energii i wody.
- Zwolnienie z podatku VAT – darczyńca żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego zwolniony jest z obowiązku odprowadzania podatku VAT od darowizny, jeśli darowizna będzie przeznaczona na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
- Zaliczenie wartości darowizny żywnościowej do kosztów uzyskania przychodu – każdy przedsiębiorca, który przekaże żywność Bankowi Żywności w Krakowie, może cenę jej nabycia lub koszt wytworzenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym pomniejszyć podstawę podatku CIT.
Do kogo trafia żywność przekazana Bankowi Żywności w Krakowie?
Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych pracowników oraz wolontariuszy, którzy w oparciu o profesjonalne zaplecze logistyczne, są w stanie w krótkim czasie rozdysponować poprzez lokalne organizacje dobroczynne duże partie żywności.
Pozyskaną żywność przekazujemy naszym organizacjom partnerskim. Na co dzień współpracujemy z blisko 220 organizacjami, regularnie przekazując żywność dla ich podopiecznych. Ze wsparcia żywnościowego Banku Żywności korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Bank Żywności w Krakowie wspiera żywnością zarówno seniorów, dorosłych, jak i dzieci.
Materiały opracowane w ramach projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.