Patenty na tańsze zakupy

By in ,
Patenty na tańsze zakupy

Jedzenie to spory wydatek w budżetach wielu gospodarstw domowych. Szczególnie teraz, gdy ceny żywności ciągle rosną. Nie zamierzamy jednak straszyć, ale motywować do zmiany codziennych nawyków, przez które tracimy pieniądze. Kilka drobnych zmian zakupowych nawyków może obniżyć rachunki za jedzenie, bez rezygnacji z jakości produktów.

Zacznij od tego co masz w domu

Patent na najtańsze zakupy? Nie rób ich, tylko wykorzystaj to co masz. Taniej już się nie da 🙂 Ale żarty na bok, to naprawdę nawyk, który oszczędza pieniądze (wykorzystując zasoby, nie wyrzucamy żywności, a tym samym nie marnujemy pieniędzy i jedzenia).

Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy przejrzyj szafki, lodówkę, spiżarnię i wszystkie miejsca, w których trzymasz żywność. Może wcale nie musisz nić kupować, bo potrzebne produkty masz już w kuchni?

A może zrobisz sobie eksperyment i przez dzień/dwa/tydzień będziesz gotować tylko z tego co już masz? Nie tylko wykorzystasz zgromadzone zapasy, ale możesz też rozwinąć swoją kulinarną wyobraźnię.

Rób listę zakupów

Zapasy przejrzane i jednak na zakupy iść trzeba. Zastanów się jakie dania będziesz przygotowywać i jakich produktów potrzebujesz. Zanim udasz się do sklepu spisz na kartce lub w aplikacji, jakich produktów Ci brakuje i tylko te produkty wpisz na listę.

Mądrze korzystaj z promocji

Zastanawiając się, czy warto skorzystać z promocji wróć do swojej listy zakupów. Zastanów się, czy jesteś w stanie wykorzystać dany produkt. Jeśli kupisz go w niższej cenie, a nie uda Ci się go wykorzystać to finalnie go wyrzucisz, tym samym wyrzucając własne pieniądze.

Pamiętaj, że sklepy robią takie promocje, które przede wszystkim opłacają się im. Dlatego nie wpadaj w tę pułapkę.

Postaw na sezonowość

Najlepiej (i najtaniej) kupować produkty, gdy jest na nie sezon. Truskawki możesz kupić w styczniu, ale przede wszystkim nie będą one tak smaczne, a po drugie będą dużo droższe, niż gdy kupujesz je w ich sezonie. Dlatego staraj się wybierać produkty lokalne i sezonowe.

Rób przetwory

A korzystając z sezonu rób przetwory, pasteryzuj, zamrażaj. Zachowaj swoje ulubione produkty na później.

Podzielcie się z nami swoimi patentami na mądre oszczędzanie 🙂