Dobry Sklep – pierwszy sklep społeczny w Krakowie

W Krakowie przy ul. Siemaszki 31 działa pierwszy sklep społeczny – „Dobry Sklep” prowadzony przez Bank Żywności w Krakowie. 3 października 2022 r. oficjalnie otworzyli go zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, dyrektor Banku Żywności w Krakowie Justyna Liptak oraz radny miejski Artur Buszek.

Kto może skorzystać?

Ze wsparcia sklepu społecznego mogą korzystać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez MOPS, które od 1 stycznia 2024:

  1. potrzebują wsparcia w zakresie gospodarowania posiadanymi środkami, nabycia umiejętności przygotowywania posiłków z posiadanych produktów, powinny zdobyć wiedzę na temat zdrowego żywienia itp.,
  2. znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i spełniają kryteria określone w art. 7 uops, których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego 1 823,60 dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1 410 w przypadku osoby w rodzinie).

Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzymuje imienną kartę magnetyczną z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie są zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie.

Aktualnie z oferty sklepu społecznego korzysta 120 osób.

Każdej z grupy produktów przyporządkowane są punkty oznaczające ich wartość:

1 kg warzyw lub owoców – 10 punktów
pieczywo – 10 punktów
nabiał i jaja – 20 punktów
olej – 30 punktów
cukier i słodycze – 30 punktów.

Szczegółowa tabela punktów jest dostępna na terenie Dobrego Sklepu. Niewykorzystane punkty nie przechodzą na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.

W „Dobrym Sklepie” można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W pomieszczeniu kawiarenki należącej do sklepu są organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne i konsultacje.

Pracownicy sklepu i wolontariusze pomagają także przy wyborze produktów, tak aby były one zróżnicowane i pełnowartościowe.

Sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie umowy z Gminą Miejską Kraków. Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku.

Do końca umowy wysokość środków przeznaczonych przez Miasto Kraków na prowadzenie sklepu wynosi 885 tys. złotych.

Tytuł zadania publicznego: Prowadzenie na terenie miasta Krakowa sklepu socjalnego – Sklep społeczny

Godziny otwarcia Dobrego Sklepu:

poniedziałek od godz. 12.00 do 18.00
wtorek – piątek od godz. 9.00 do 15.00

https://youtu.be/5KbqWeghq8s

Rezultaty działania Dobrego Sklepu w 2022 r.

W IV kwartale 2022 r. zakładano bezpłatne przekazanie 10 000 kg wartości ewidencyjnej minimum 100.000 zł . Rezultat osiągnięty jest wyższy niż zakładany, w okresie październik – grudzień do sklepu trafiło 11 651,78 kg żywności o wartości 170 731.40 zł. Natomiast klientom sklepu zostało wydane 10 753,91 kg żywności. Różnica w przekazanej żywności do sklepu a wydanej osobom wynika ze stanu magazynowego w sklepie oraz strat na warzywach i owocach.

Żywność, która była przekazywana klientom sklepu pochodziła z następujących źródeł:

  • sklepy (Biedronka, Auchan, Makro, Kaufland, Stokrotka, Selgros).
  • producenci (Makarony Czanieckie, Bahlsen, Bezgluten, Eurial, Coca – Cola, Jędruś, Contimax, Maspex,)
  • restauracje (KFC)
  • Zbiórki żywności (Krakowska Zbiórka Żywności, Świąteczna Zbiórka Żywności)

Asortyment dostępny w sklepie jest zróżnicowany, klienci mogą zaopatrzyć się w następujące produkty: warzywa i owoce, nabiał ( mleko, jogurty, kefiry , maślanki, sery białe i żółte), jaja, wędliny, pasztety, mięso, ryby, wyroby garmażeryjne (dania gotowe typu: pierogi, krokiety, naleśniki, placki itp.), pieczywo, ciasta, produkty suche (makarony, kasze, ryże, mąki), konserwy mięsne, owocowe, warzywne, rybne, bakalie, słodycze, słone przekąski, napoje, kawy, herbaty, dania mrożone (hamburgery wołowe oraz kurczaki) itp.

Żywność, która jest oferowana w sklepie najczęściej jest żywnością z krótkim terminem przydatności do spożycia, jednak wiele produktów, które wydaliśmy miało długi termin przydatności, ponieważ do sklepu zostały przekazane produkty pochodzące z prowadzonych przez nas zbiórek żywności.

Dodatkowo w okresie okołoświątecznym beneficjenci sklepu dostali prezenty składające się z kosmetyków i środków higienicznych, które Bank Żywności otrzymał od sklepów sieci Auchan (produkty rosyjskie i białoruskie wycofywane z obrotu). Łącznie przekazane zostało 310 kg środków higieny o wartości 9 403,11 zł.