Bank Żywności w Krakowie zbiera żywność dla potrzebujących na Wielkanoc

Bank Żywności w Krakowie zbiera żywność dla potrzebujących na Wielkanoc

W Małopolsce 1500 wolontariuszy Banku Żywności w Krakowie zachęcało w ostatni weekend do pomocy ubogim klientów 131 super i hipermarketów w 29 miejscowościach regionu. W samym Krakowie akcja odbyła się w 37 placówkach handlowych.

W całym regionie w trakcie Wielkanocnej Zbiórki zebraliśmy 35 357 kg żywności! To prawie 6 ton więcej niż w zeszłym roku!

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, personelom sklepów i dzielnym wolontariuszom 🧡 Bez ich zaangażowania ta akcja byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Zebrane dary trafiają do potrzebujących w Małopolsce przed Wielkanocą.

Mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne – to produkty, które mogą zmienić sytuację osób potrzebujących w Polsce. W dniach 15 i 16 marca Banki Żywności organizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Polacy będą mogli pomóc w sklepach w całej Polsce, a także w internecie na stronie https://zbiorkazywnosci.pl.

W Małopolsce 1500 wolontariuszy Banku Żywności w Krakowie zachęcać będzie do pomocy ubogim klientów 131 super i hipermarketów w 29 miejscowościach regionu. W samym Krakowie akcja odbędzie się w 37 placówkach handlowych.

Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Wszystkie trafią do specjalnie oznakowanych koszy przy wyjściach z kas. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Żywność, którą Polacy podarują osobom w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Podzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca

mówi Beata Ciepła, Przewodnicząca Banku Żywności w Krakowie. – Dzięki sieci współpracujących z Bankiem Żywności organizacji pomocowych mamy pewność, że wsparcie dotrze do osób najbardziej potrzebujących.

Żywność z Banku Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie żywnościowe trafia zarówno do seniorów i dorosłych, jak i do dzieci. Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów.

Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej, innym sposobem wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl. Za zebrane w ten sposób pieniądze Bank Żywności kupi i przekaże żywność dla osób potrzebujących.

Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności to akcja, która ma dwie odsłony: wielkanocną oraz świąteczną. W 2023 roku podczas obydwu zbiórek w całej Polsce zebrano łącznie ponad 450 ton żywności dla osób potrzebujących. Rekordowe pod względem wyników pozostają lata przed pandemią koronawirusa, gdy w 2019 roku zebrano łącznie ponad 1 000 produktów żywnościowych.

Bank Żywności w Krakowie podczas Wielkanocnej Zbiórki w 2023 roku zebrał prawie 30 ton produktów spożywczych.