5 złych nawyków finansowych

By in
5 złych nawyków finansowych

Wiecie jakie działania sprawiają, że domowy budżet daleki jest od ideału? Poznajcie 5 winowajców 🙂

5 ZŁYCH NAWYKÓW FINANSOWYCH

1. WYDAJESZ WIĘCEJ NIŻ ZARABIASZ – Konsumpcjonizm zawładnął naszym życiem. Z każdej strony bombardowanie jesteśmy reklamami, promocjami, wszystko wokół nasz krzyczy – kup mnie. I my kupujemy, często pod wpływem emocji, impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, czy potrzebujemy danej rzeczy. Dopiero wyciąg z konta często uświadamia nam ile pieniędzy wyrzuciliśmy w błoto.

2. NIE OSZCZĘDZASZ – Wiele z nas zmaga się z przekonaniem, że nie stać ich na oszczędzanie. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie – nas nie stać na to, żeby nie oszczędzać. Rezerwa na czarną godzinę przyda się każdemu i może uratować nas w sytuacji kryzysowej. Dlatego, w oparciu o swoje dochody ustal stałą kwotę, którą będziesz co miesiąc odkładać.

3. NIE PLANUJESZ DOMOWEGO BUDŻETU – Ten podpunkt wynika z dwóch poprzednich – bez porządnego budżetu domowego nie jesteś w stanie rozsądnie wydawać pieniędzy, a tym samym sprawnie i skutecznie zarządzać swoimi finansami.

4. MARNUJESZ – Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy wyrzucamy każdego miesiąca do kosza. Przeterminowane produkty? Niedojedzony obiad? Zbyt duże zapasy żywności. Pamiętaj, że to Twoje pieniądze. Marnując jedzenie nie tylko niszczysz środowisko, ale także swój budżet.

5. TKWISZ W STARYCH PRZYZWYCZAJENIACH – Stare nawyki tworzą złudne poczucie komfortu, które niekoniecznie wychodzi Ci na dobre. Być może warto przyjrzeć się swoim dawnym umowom np. z bankiem, sprawdzić, czy nie przepłacamy na ubezpieczeniach, czy też innych usługach. Rozejrzyj się za innymi rozwiązaniami, szukaj najkorzystniejszych ofert, nie przepłacaj 

DOPISALIBYŚCIE COŚ DO TEJ LISTY?