Jak przekazać swój 1% podatku dochodowego?

By in
Jak przekazać swój 1% podatku dochodowego?

Jak przekazać swój 1% podatku dochodowego? Po co przekazywać swój 1% podatku? Zapraszamy na krótki poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości 🙂

Co to jest 1% podatku?

To część naszego podatku, który możemy przekazać na konto wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Prawo to weszło od 1 stycznia 2004 roku. Wtedy pojawił się zapis mówiący o tym, że płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w swoim zeznaniu rocznym pomniejszyć należy podatek o kwotę, która będzie przekazana na konto wskazanej organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). Kwota ta nie mogła być większa niż 1% należnego podatku.

Jak przekazać swój 1% podatku dochodowego?

Beneficjentami 1% podatku są wyłącznie organizacje pożytku publicznego. W Polsce zarejestrowanych jest ich nieco ponad 8500 (są to zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia).

Przekazanie 1% podatku dochodowego nie powinno zająć Ci więcej niż 30 sekund !

Podatnik wypełniający swój roczny PIT może wpisać w specjalnej rubryce numer KRS wybranej organizacji (nie jest już wymagane podanie nazwy), a także wskazać cel szczegółowy. Chodzi tutaj o to, aby środki zostały przekazane np. na konkretne dziecko znajdujące się pod opieką fundacji.

PAMIĘTAJ:

Twój 1% podatku tak naprawdę nie jest Twój. To nie darowizna, którą przekazujesz organizacji z własnych środków. Ten 1% podatku należy do Skarbu Państwa. Ty decydujesz, czy te pieniądze wrócą do ,,wspólnego worka”, czy też trafią do wybranej przez Ciebie organizacji, która dzięki temu zyska fundusze na sprawniejsze i efektywniejsze działanie.

1% dla Banku Żywności w Krakowie

Codziennie przeciwdziałamy marnowaniu żywności i niedożywieniu wśród mieszkańców Małopolski. Z naszej pomocy każdego miesiąca korzysta około ok. 50 000 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Są to dzieci ze środowisk ubogich, osoby niepełnosprawne, chore, samotne i bezdomne.

Nasza działalność możliwa jest dzięki wsparciu firm, instytucji i osób prywatnych. Wspierając nas, każdy może włączyć się w niesienie pomocy bliźniemu. Jedna złotówka przekazana na działalność naszej organizacji to aż 16 posiłków dla osób najbardziej potrzebujących.

Naszymi stałymi partnerami jest kilkadziesiąt firm zajmujących się produkcją i dystrybucją żywności oraz ponad 200 organizacji pozarządowych i placówek pomocy społecznej, z pomocą których nasze działania docierają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Wierzymy, że nie zawiedliśmy okazywanego nam dotychczas zaufania.

Pomóżcie nam Państwo działać jeszcze efektywniej, podarujcie nam swój 1% podatku, a my zamienimy go w żywność dla osób najbardziej potrzebujących.