Jak przechowywać Wielkanocne potrawy?

By in ,
Jak przechowywać Wielkanocne potrawy?

Tradycyjnie przed świętami przychodzimy z małym przypomnieniem. Już po całym kulinarnym szaleństwie, gdy nasze świąteczne potrawy są gotowe, pojawia się pytania: Jak przechowywać świąteczne potrawy, aby jak najdłużej zachowały swoją świeżość?

Jak przechowywać Wielkanocne potrawy?

Zebraliśmy szacunkowe dane pokazujące jak długo można przechowywać poszczególne potrawy w lodówce i zamrażalniku. Pamiętajcie jednak, że to dane szacunkowe. Zasada wzroku, węchu i smaku jest priorytetem

Jajka

Jaja ugotowane na twardo i w nieuszkodzonej skorupce można przechowywać w lodówce przez 3 dni. Na czwarty dzień żółtko zmienia kolor, jajka stracą smak i stają ciężko strawne. Gotowane i ufarbowane jaja nie powinny być przechowywane, powinno się zjeść od razu.

Możemy zamrażać surowe białka, żółtka lub lekko zmąconą masę. Nie wolno zamrażać jajek ugotowanych na twardo, bo staną się gumowate i niesmaczne.

Sałatki

Sałatki bez dodatku sosu, śmietany czy majonezu należy przechowywać w zamkniętym pojemniku i spożyć w ciągu maksymalnie 5 dni od przygotowania. Jeśli w składzie sałatki jest np. majonez, najlepiej zjeść ją do doby od momentu zrobienia.

Sałatki można mrozić, ale w sytuacji, gdy nie ma w nich majonezu lub śmietany.

Ciasta

Sernik w lodówce możesz przechowywać do 4 dni. Tarty, szczególnie te wykończone owocami, możesz przechowywać w lodówce dwa dni. Ciasto kruche twardnieje w lodówce, dlatego jeśli jeszcze nie włożysz kremu na tarte, możesz samo ciasto przechowywać poza lodówką. Po dodaniu kremów i owoców, tylko w lodówce. Makaroniki na dolnej półce w lodówce mogą stać ok. 4 dni. Ciasta typu babki piaskowe, zebry lepiej owinąć szczelnie w folię spożywczą. Wtedy wytrzymają w lodówce nawet 10 dni po upieczeniu. Możesz je przechowywać w dowolnym miejscu lodówki.

Wyroby mięsne

Mocno wędzone wędliny, suche kiełbasy i kiełbasy surowe typu salami, dzięki niskiej zawartości wody mogą być przechowywane nawet sześć miesięcy. Tylko kilka dni mogą spędzić w lodówce wyroby z wysoką zawartością wody (powyżej 60 proc.). Tak nietrwałe są m.in. parówki, biała kiełbasa czy wędliny podrobowe: pasztet, salceson, kaszanka.

Nie zaleca się jednak mrożenia kiełbas (surowych, wędzonych, suchych) i parówek.

Dodatki

Domowy chrzan możemy przechowywać w lodówce, w zamkniętym słoiczku nie dłużej niż 2 tygodnie. Domowy majonez z kolei najlepiej zużyć w ciągu 3-4 dni, a przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku. Nie należy go jednak mrozić, ponieważ kremowa konsystencja rozwarstwi się i wytworzą kryształki lodu.

Barszcz biały, żurek

Żurek i inne zupy do lodówki można schować po przestudzeniu, najlepiej w zamkniętym pojemniku i trzymać nie dłużej niż 2-3 dni. Zupy bez dodatku ziemniaków można zamrozić i zużyć w ciągu dwóch miesięcy.

Okres trwałości kwaśnego barszczu w lodówce w szczelnym opakowaniu to maksymalnie 7 dni. Można go zamrozić na 30 dni. Z kolei zupy zabielane mogą być przechowywane maksymalnie 1-2 dni.

Mamy nadzieję, że te święta będą radosne i niezmarnowane. I tego życzymy 🙂