Jak nie marnować żywności w Wielkanoc?

By in
Jak nie marnować żywności w Wielkanoc?

Każde święta, zgodnie z polską tradycją obfitują w nadmiar jedzenia. Babka, sernik, mazurek, sałatki, kilka rodzajów wędlin, przystawek… ta lista pewnie w niektórych domach ciągnie się jeszcze długo. To tradycja, ale ma ona swoją smutną stronę – marnowanie żywności.

Tyle się tego zmarnowało

To zdanie w wielu polskich domach pojawia się po świętach. Wtedy przeważnie jest już za późno. Żywność albo już się zepsuła, albo nie do końca wiadomo co z nią zrobić. Jak wynika z badań realizowanych przez TooGoodTogo, aż 38% Polaków otwarcie deklaruje, że kiedykolwiek wyrzuciło jedzenie po Świętach Wielkanocnych. 

Dlatego zachęcamy, abyśmy wcześniej zwrócili uwagę na problem marnowania żywności w święta, a nie, gdy będzie już na to za późno. Jak to zrobić?

Zaplanuj Święta

Przygotowania do świąt rozpocznij dużo wcześniej. I nie martw się, nie o sprzątanie tu chodzi. Zachęcamy do tego, aby święta dokładnie sobie rozplanować:

  • zastanów się, gdzie spędzisz święta, ile dni będziesz w domu, czy będziesz gdzieś wyjeżdżać?
  • czy spodziewasz się gości? Jeśli tak to ile osób?
  • jakie potrawy zostają w Twoim domu po świętach, a które znikają od razu?

Szczera odpowiedź na te pytania uświadomi nam ile żywności potrzebujemy oraz pomoże w właściwym przygotowaniu świątecznego menu i listy zakupów.

Opracuj menu i listę zakupów

Gdy już wiesz jak spędzasz święta to czas na kolejny krok – lista zakupów. Im lepiej ją przygotujesz, tym mniej żywności zmarnujesz. Jak poprawnie przygotować listę zakupów?

  1. Zacznij od opracowania świątecznego menu. Weź tutaj pod uwagę to ile będzie osób, jakie potrawy są lubiane oraz nielubiane wśród domowników.
  2. Przejrzyj zapasy. Zobacz, czy przypadkiem potrzebnych produktów nie masz już w kuchennych szafkach, spiżarni, zamrażalniku, czy lodówce.
  3. Spisz listę zakupów, podziel ją na tę, którą można zrealizować 3-4 dni wcześniej (suche produkty typu mąka, ryż, kasza; konserwowe, np. groszek zielony; mrożone, np. maliny) i tę, którą należy zrealizować 1-2 dni przed całym gotowaniem (warzywa, owoce, mięso czy ryby).

Zakupy

Przed pójściem na zakupy upewnij się, że masz ze sobą przygotowaną listę zakupów. Pamiętaj również o tym, aby nie iść głodna/y na zakupy – niestety kupisz więcej, a dodatkowo w koszyku znajdzie się kilka zbędnych produktów.

Kupując zwracaj uwagę na termin ważności produktów, aby nie kupować produktów przeterminowanych albo takich, których termin upłynie przed czasem, w którym planujemy dany produkt wykorzystać.

Omijaj również promocje na produkty, których nie masz na swojej liście. Często zdarza się tak, iż tak naprawdę są one nam niepotrzebne i tracimy na nich, ponieważ finalnie lądują one w koszu.

DOBRA RADA: Nie chcesz wydać więcej niż planujesz, zabierz do sklepu tylko gotówkę, kartkę debetową czy kredytową zostaw w domu.

Po powrocie z zakupów zajmij się odpowiednim przechowywaniem żywności, aby na tym etapie nie dokonać strat. Mięso surowe podziel na porcje włóż do zamrażalki, w lodówce przechowuj produkty na odpowiednich półkach. Stosuj zasadę FIFO ” first in, first out” (pierwsze przyjęte, pierwsze wydane).

A w święta i po świętach

Dbaj przede wszystkim o to, aby dania były właściwie przechowywane. Na stół serwuj tyle potraw, ile domownicy są w stanie zjeść. Niech posiłki nie stoją cały dzień na stole (szczególnie te, które wymagają warunków chłodniczych).

A jeśli mimo wszystko przygotowałaś za dużo jedzenia? Mrożenie jest rozwiązaniem, ale jeśli zamrozimy produkty, które zaczynają się psuć to mrożenie tutaj już nie pomoże. Dania te po rozmrożeniu nadal będą zepsute.

Co możesz jeszcze zrobić? Postaraj się „przerobić” resztki świątecznych potraw, np. ciasto drożdżowe podziel na kawałki i przygotuj tosty, wędlinę przeznacz na gulasz, czy dodaj do zupy.

Co zrobisz, żeby te święta nie były zmarnowane?