Skutki marnowania żywności
Rozwój cywilizacyjny i postępująca globalizacja spowodowały szereg istotnych zmian w sferze produkcji i konsumpcji żywności. Proces produkcji żywności stanowi ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Poprzez marnotrawstwo zużywane są zasoby wody i energii. Kolejne etapy: produkcja, transport oraz przechowywanie produktów żywnościowych, przyczyniają się do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Prowadzi to w konsekwencji do katastrof ekologicznych.
Konsekwencje marnowania żywności można podzielić na 3 główne kategorie: ekonomiczne, społeczne i ekologiczne:
Skutki społeczne:
Jak wynika z danych GUS, w Polsce blisko 6% osób żyje w skrajnym ubóstwie, a jednocześnie blisko 40% nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. Marnowanie żywności przez konsumentów z krajów wysokorozwiniętych jest więc zaliczane jako nieetyczne postępowanie ze względów na problem ubóstwa oraz biedy na świecie.
- Marnotrawstwo żywności generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa także na wzrost cen żywności. Wyższe koszty żywności sprawiają, że ludzi nie stać na zakup pełnowartościowych produktów spożywczych.
- Kupowanie mniej lub gorszej jakości żywność, prowadzi do ubóstwa jakościowego spożywanych posiłków.
- Marnowanie żywności jest także nieetyczne ze względu na barak tego podstawowego dobra dla wielu ludzi w Polsce i na świecie.
Skutki ekologiczne:
Marnując żywność wpływamy na:
- Wodę – Marnowanie żywności to marnowanie wody (kilogram wyrzuconej wołowiny oznacza zmarnowanie 5-10 ton wody użytych na jej wyprodukowanie). Trzeba pamiętać, że Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasoby wody. Marnowanie żywności w naszym kraju, będzie tylko pogłębiać problem susz, zapewnienie wody do konsumpcji i gospodarki.
- Śmieci – Wzrost produkcji śmieci. W Wielkiej Brytanii wyrzuca się więcej żywności niż opakowań (ponad 25 % wyrzucanej żywności jest wciąż nierozpoczęta i w opakowaniu).
- Klimat – Energochłonna produkcja żywności a tym bardziej jej marnowanie – przyśpiesza zmiany klimatyczne (około 20% produkcji gazów cieplarnianych wiąże się z produkcją, przetwarzaniem, transportem i przechowywaniem żywności). Metan pochodzący z gnijącej żywności jest nawet 20-krotnie groźniejszy gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla.
- Energię – Wytworzenie każdego bochenka chleba, torebki cukru czy kartonu napełnionego mlekiem oznacza konkretne ilości kilowatogodzin energii zużytych w procesie produkcyjnym. Wyrzucenie do śmietnika niepotrzebnej żywności oznacza nie tylko bezpośrednie straty materialne – to także bezsensowne marnotrawstwo tak potrzebnego nam wszystkim prądu.
Skutki ekonomiczne:
Dla statystycznej polskiej rodziny zakup żywności to aż 25% wszystkich wydatków. Co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucić jedzenie. Średnio w miesiącu każdy z nas marnuje żywność o wartości 50 złotych. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina miesięcznie traci 200 złotych. W skali roku to aż 2400 złotych. Spróbujmy sobie wyobrazić co można kupić za taką sumę pieniędzy? Nie jest to trudne, prawda?
Biorąc pod uwagę liczbę osób mieszkających w Polsce – jest nas 38,5 mln – nasze społeczeństwo co miesiąc marnuje żywność za miliardy złotych.
Co robić, aby przeciwdziałać temu zjawisku? Zanim podzielimy się naszymi patentami, czekamy na Wasze sposoby 🙂
Bank Żywności w Krakowie