Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

By in ,
Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Dave Ramsey, słynny amerykański biznesmen powiedział kiedyś, że ,,budżet to mówienie pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły”. Dlaczego budżet jest taki istotny? Dlaczego warto go prowadzić? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Co to jest budżet domowy?

Budżet to niezwykle ważny domowych finansów. To zestawienie przychodów i rozchodów (w tym głównie wydatków) w ustalonym przedziale czasowym w gospodarstwie domowym.

Budżet domowy jest narzędziem efektywnie wspierającym zarządzanie finansami. Budżety domowe są zwykle sporządzane w horyzoncie rocznym albo miesięcznym. Budżet można prowadzić w zeszycie, można też przygotować prostą tabelkę w Excelu. Forma nie ma znaczenia.

Na początek polecamy wzór budżetu przygotowany przez Michała Szafrańskiego, który prowadzi blog Jak oszczędzać pieniądze. Możecie pobrać go tutaj.

Korzyści z prowadzenia budżetu domowego?

Po co prowadzić budżet? Systematyczna kontrola budżetu pozwala ocenić kondycję finansową i umożliwia zarządzanie pieniędzmi. Budżet domowy tym samym spełnia wiele ważnych funkcji:

  • pozwala kontrolować wydatki,
  • pozwala planować wydatki,
  • pozwala planować oszczędności na większe wydatki domowe,
  • pozwala na osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego,
  • pozwala rozpoznać źródło problemów finansowych,
  • daje poczucie kontroli i sprawczości,
Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Oczywiście to nie wszystkie korzyści budżetu. Co dopisałbyś/dopisałabyś do tej listy? 🙂 Czekamy na propozycje 🙂

Czytaj więcej – 5 złych nawyków finansowych