Jak stworzyć dobry plan posiłków?

By in ,
340
Jak stworzyć dobry plan posiłków?

Planowanie to klucz do sukcesu niemarnowania. To pierwszy krok, od którego zależy wszystko. Co należy zrobić, aby dobrze zaplanować jadłospis?

Określ cel i zobacz korzyści

Planowanie to wysiłek, dlatego musisz na początku ustalić po co chcesz go podjąć. Weź kartkę i długopis, podziel ją na dwie części. Po jednej stronie wypisz wszystkie problemy, które wynikają z tego, że nie planujesz swoich posiłków, a po drugiej stronie wypisz korzyści, które mogłyby się pojawić, gdybyś zaczęła planować, np. oszczędziłabyś czas (na zastanawianie się co by tu dziś zrobić) i pieniądze (kupujesz tylko to co jest potrzebne na dany okres czasu).

Gdy już wiesz co daje planowanie, zastanów się jaki system byłby dla Ciebie odpowiedni. Nie musisz od razu planować wszystkich posiłków na cały tydzień. Zacznij od planowania obiadów, a dopiero potem rozszerzaj plany o kolejne posiłki.

Pracuj zespołowo

Po czym poznać dobre menu? Musi przede wszystkim smakować wszystkim domownikom 🙂 Dlatego, aby uniknąć rozczarowań przy stole, do wyboru potraw zaproś domowników. Zapytaj ich, jakie dania najbardziej lubią jeść, co chcieliby zjeść w danym tygodniu. Wspólnie wybierzcie potrawy, które potem wpiszesz w menu.

Możecie również przygotować listę np. 30 ulubionych przepisów, które później możesz rotować i umieszczaj w planach. Ta lista to świetna sprawa – dzięki niej ułożenie jadłospisu na kolejny tydzień trwa dosłownie chwilę!

Ustal zasady

Opracuj swój system – zastanów się, czy wolisz planować na kartce, czy będziesz używać aplikacji. Wygospodaruj ok. 30 minut w danym tygodniu na planowanie – to oszczędzi Ci mnóstwo czasu w ciągu całego tygodnia. Określ konkretnie dzień tygodnia oraz porę dnia, którą poświęcisz na planowanie. Wpisz tę czynność w listę swoich tygodniowych zadań.

Pamiętaj, aby gotowy jadłospis umieść w kuchni w widocznym miejscu.

Zbierz materiały

Dobrze jest mieć np. pudełko lub segregator (możesz mieć również wirtualny ,,segregator”) gdzie będziesz gromadzić ciekawe przepisy i pomysły na dania. Dużym ułatwieniem będzie podzielenie tych inspiracji na kategorie: np. śniadania, obiady, kolacje, dania w 15 minut, dania z makaronem itp. Gotowe inspiracje ułatwiają komponowanie menu.

Planując posiłki postaraj się najpierw przejrzeć lodówkę, zamrażarkę i kuchenne szafki i wykorzystaj to, co w nich zalega. Dopiero potem zajrzyj do listy sprawdzonych przepisów i wybierz z niej potrawy, w których mogłabyś wykorzystać produkty z domowych zapasów.

Modyfikuj, testuj, zmieniaj

Nauka dobrego i skutecznego planowania to proces. Na początku może być trudno i możesz mieć wrażenie, że to zabiera dużo czasu. Nie zniechęcaj się jednak, bo gdy już dojdziesz do wprawy, będzie zajmował Ci to dużo mniej czasu i sprawiało coraz więcej przyjemności.

Pamiętaj także, aby modyfikować swój system. Dopasowuj go do sytuacji, w której się znajdujesz, czasu i możliwości, które posiadasz. Szukaj rozwiązań, które będą dla Ciebie wygodniejsze. Testuj i eksperymentuj 🙂

54321
(0 votes. Average 0 of 5)