Jak mrozić warzywa i owoce?

By in ,
Jak mrozić warzywa i owoce?

Końcówka lata to czas na przetwory. Chcąc zachować smaki lata i wakacji decydujemy się na zamknięcie ich w słoikach lub woreczkach. Mrożenie to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na przechowanie letnich owoców i warzyw. Jak robić to poprawnie?

Jak mrozić warzywa i owoce?

Właściwie przygotuj

Przed mrożeniem warzywa jak i owoce należy odpowiednio przygotować. Jest to istotne ze względu na kilka powodów: dzięki temu zamrozimy wartościowe okazy, zachowamy bezpieczeństwo żywności oraz jej smak.

W pierwszym kroku należy dokładnie przejrzeć owoce i warzywa. Te, które są zepsute, obite, nadgniłe lub spleśniałe nie nadają się do mrożenia.

Po posortowaniu owoców należy je dokładnie umyć i wysuszyć. Mokre owoce i warzywa pokryją się warstwą dodatkowego i niepotrzebnego lodu, który spowoduje zbrylenie oraz naruszy konsystencję. Suche owoce szybciej i równomierniej się zamrażają, a do tego nie sklejają się.

Oprócz mycia w niektórych przypadkach konieczne będzie obranie lub usunięcie pestek i szypułek. To również zrób przed mrożeniem.

Blanszować?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest blanszowanie: polega ono na zanurzeniu na ok. 60 sekund lub przelaniu wrzątkiem całych lub pokrojonych warzyw. Dzięki temu zabiegowi możemy zachować smak, aromat oraz barwę warzyw, ale również ułatwia to i znacznie przyspiesza obróbkę po rozmrożeniu.

Jakie warzywa należy blanszować? Brokuła, kalafiora, groszek, fasolkę szparagową, marchew, pora, pędy bambusa, szpinak oraz jarmuż. Dynię czy bakłażana można, ale nie trzeba traktować wrzątkiem. Cukinii, pieczarek i cebuli nie należy blanszować – to delikatne produkty, które mogłyby stracić swoją konsystencję.

Jak mrozić warzywa i owoce?

Odpowiednie pokrojenie warzyw pozwoli zaoszczędzić i lepiej wykorzystać miejsce w zamrażalniku.

Małe owoce i warzywa można mrozić w całości. Duże można pokroić. Przykładowo pieczarki i cukinię można podzielić na pół i jedną część pokroić w plasterki, a drugą w kostkę. Dynię najlepiej będzie pokroić w kostkę. Papryka, pędy bambusa, marchew i por najpraktyczniej pokroić w paseczki.

Owoce jagodowe i inne o podobnych rozmiarach najlepiej mrozić na tackach i dopiero później przesypywać do worków. Innym ciekawym pomysłem na mrożenie jest przygotowanie puree i zamrożenie go w foremkach do lodów. Pozwala to na dokładne odmierzenie porcji i późniejsze wykorzystanie do koktajli, sosów czy deserów.

Czego nie mrozimy?

Ze względu na dużą ilość wody, jaką zawierają nie mrozimy: sałaty, ogórków, rzodkiewki, selera naciowego, po rozmrożeniu wyglądają, jak zgniłe i w ogóle nie nadają się do spożycia.

Tak samo źle mrożenie wpływa na niektóre zioła (bazylia, mięta, tymianek). Mrożone pomidory, papryka, cukinia również nie smakują, jak świeże, ale doskonale nadają się do zup czy sosów. Proces mrożenia również źle znoszą cebula i czosnek, robią się miękkie, a czosnek dodatkowo gorzknieje.

W owocach, takich jak: pomarańcze, grejpfruty, winogrona, arbuz, kryształki lodu uszkadzają ich struktury, w wyniku czego owoce tracą jędrność. Można je jednak wykorzystać do przyrządzenia koktajli czy deserów. Wyjątkowo źle znoszą mrożenie banany, kiwi i awokado – ciemnieją i są nieapetyczne.