Jak przechowywać produkty, aby się nie psuły i zachowały wartości odżywcze?

By in ,
741
Jak przechowywać produkty, aby się nie psuły i zachowały wartości odżywcze?

Niewłaściwe przechowywanie produktów to jeden z głównych powodów marnowania się żywności. To w jakich warunkach przechowujemy żywność ma ogromny wpływ na to jak długo pozostanie ona świeża oraz na to, że jej wartość odżywcza się nie zmieni.

Jak przechowywać produkty, aby się nie psuły i zachowały wartości odżywcze?

Ziemniaki i warzywa korzeniowe

Buraki, selery, pietruszka, marchew, rzepa, czy też brukiew to warzywa, które teoretycznie są najłatwiejsze w przechowywaniu. Powinny być przechowywane w temperaturze 1-4oC. Lodówka byłaby dla nich idealna, jednak zazwyczaj szybko w niej wysychają, ze względu na małą wilgotność. Aby uniknąć wysychania warzyw, w lodówce przechowujemy je w specjalnych szufladach. Unikajmy jednak foliowych worków.  Te warzywa dobrze czują się w nieogrzewanych piwnicach, garażach. Oprócz temperatury istotna jest dla nich wilgotność – aby warzywa nie wysychały w takich pomieszczeniach, warto zasypać je wilgotnym piaskiem (na przykład w skrzynkach). Jeśli zauważymy, że piasek wysycha, trzeba go lekko zwilżyć wodą. Co ważne, warzywa, które przygotowujemy do zasypania nie powinny być myte.

A co z ziemniakami?

Lodówka to nie jest dobre miejsce dla nich. Najlepiej przechowywać ziemniaki w piwnicy lub garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, kupujmy mniejsze ilości (do bieżącej konsumpcji) i przechowujmy na przykład w kuchennej szafce, przesypane do drewnianej skrzynki.

Warzywa liściaste

Prosty i praktyczny sposób na dłuższe przechowywanie sałaty w lodówce? Najpierw usuń skrajne liście (te, które wydają nam się najbardziej zniszczone), sałatę zanurz w misce z zimną wodą, dodaj pół łyżki sody oczyszczonej. Sałatę mocz przez co najmniej 15 minut, następnie zmień wodę i pozostaw do namoczenia na kolejne 2 lub 3 minuty. Następnie opłucz i dobrze wysusz suchą szmatką i przechowuj w lodówce w specjalnym pojemniku (w szufladzie na warzywa) zawinięte w ręcznik kuchenny, który wchłonie nadmiar wilgoci. Sałata bardzo dobrze się trzyma przez 2-3 dni.

Owoce

Aby owoce długo zachowywały swoją świeżość i walory smakowe, konieczne jest przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Zerwane z drzew owoce cały czas oddychają, transpirują (tracą wodę) i podlegają procesom chorobowym. W wyniku tych procesów smak owoców ulega pogorszeniu, ich miąższ mięknie, a skórka się marszczy. Może też dochodzić do ich gnicia. Ważna rada dotyczy również kwestii mycia. Myć trzeba zawsze i każdy produkt przed spożyciem – również te w skórkach, które obieramy. Jednak pamiętajmy by mycie zostawić do momentu tuż przed spożyciem – umyte i włożone do lodówki owoce i warzywa będą psuć się szybciej, zwłaszcza te jagodowe (truskawki, maliny, poziomki, jagody, borówki), które warto przechowywać również z szypułkami. Cytrusy lepiej znoszą mycie, jednak trzeba je dokładnie osuszyć. 

Pieczywo

Chleb przechowujemy w temperaturze pokojowej i nie zostawiamy pieczywa bez przykrycia. Im bardziej ograniczona cyrkulacja powietrza, tym dłużej chleb zachowa świeżość. Do przechowywania pieczywa najlepiej sprawdzają się drewniane chlebaki. Jeśli nie mamy miejsca na chlebak, kupmy (lub uszyjmy) lniany worek – sprawdza się równie dobrze w ochronie przed wysychaniem i ograniczeniem dostępu do wilgoci.

Sery

Nie kupujemy serów na zapas, lecz tyle, by zjeść je w najbliższej przyszłości. Nie służy im mrożenie – bezpowrotnie tracą przez to walory smakowe i zapachowe. Zarówno świeże, jak i pleśniowe sery źle znoszą minusowe temperatury. Sery należy przechowywać w lodówce, najlepiej w dolnej szufladzie. Panuje tam najbardziej odpowiednia temperatura. Jedynie sery świeże lepiej umieścić w górnej części lodówki. Sery bardzo łatwo absorbują zapachy, dlatego należy przechowywać je z dala od innych, aromatycznych produktów, takich jak czosnek, cebula czy grzyby. Dobrym towarzystwem dla serów będą neutralne warzywa – zawierają dużą ilość wilgoci, dzięki której sery nie wyschną i nie stwardnieją zbyt szybko.

Sery najlepiej zachować w oryginalnym opakowaniu albo zawinąć je w papier pokryty woskiem lub pergamin. Papier pozwoli mu oddychać, a jednocześnie ochroni przed wysychaniem i twardnieniem. Zdecydowanie nieodpowiednie są foliowe torebki, które nie przepuszczają powietrza, powodują parowanie od środka i przyspieszają rozwój pleśni.

Jajka

Lodówka to najlepsze miejsce do przechowywania jaj. Zapewnia idealne warunki i chroni przed światłem słonecznym, więc jeśli tylko jest taka możliwość, to warto z niej korzystać. Aby zapewnić jajkom optymalne warunki, w lodówce powinno być min. 5°C. Jeśli nie nastąpią żadne znaczące różnice w temperaturze, to dobrej jakości jajka mogą wytrzymać w niezmienionym stanie nawet i ponad miesiąc, a jeśli będzie miało się z nimi stać coś złego, to prawdopodobnie wyschną, a nie zgniją.

Pamiętajmy o tym, że jajka muszą znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu. W przeciwnym razie zaczną psuć się o wiele szybciej.

Zobacz więcej – przepisy w stylu zero waste

54321
(0 votes. Average 0 of 5)